Sorozatos viharkárok Magyarországon – hogyan védekezhetünk hatékonyan?
Biztosítás: az egyik védelmi vonal
A viharkárok következményeinek enyhítésében nagy szerepe van a megfelelő biztosításnak. A lakásbiztosítások alapcsomagjai általában tartalmazzák a viharkárokra vonatkozó térítést, de nem árt részletesen átnézni a szerződéseket. A biztosítók gyakran eltérő feltételekkel vállalják a károk megtérítését, különösen, ha az ingatlan már elavult állapotú. Fontos tudni, hogy nem minden kár téríthető meg – például ha a tulajdonos elhanyagolta az ingatlan karbantartását, a biztosító megtagadhatja a kifizetést.
Felkészülés és kockázatcsökkentés
A kockázatok mérséklésére számos gyakorlati lépést lehet tenni:
- Ingatlan karbantartása: Rendszeresen ellenőrizni kell a tető állapotát, a csatornarendszert, és el kell távolítani a fákról a veszélyesen lógó ágakat.
- Villámvédelem: Megfelelő villámhárító rendszer kiépítésével megelőzhetők az elektromos meghibásodások.
- Eszközök biztonságba helyezése: A szabadban tárolt tárgyakat érdemes viharelőrejelzés esetén biztonságos helyre vinni.
- Digitális archiválás: Fontos dokumentumok másolatainak elektronikus tárolása megkönnyíti a kárbejelentést.
Mit tegyünk vihar után?
A károk felmérése után érdemes fotókat készíteni, és mielőbb bejelenteni az eseményt a biztosítónak. Minél pontosabb a bejelentés, annál gyorsabb lehet a kárfelmérés és a kifizetés. Több biztosító már online felületen is biztosít lehetőséget a bejelentésre.
A viharkárok egyre inkább életünk részévé válnak, de tudatos felkészüléssel és megfelelő biztosítással jelentősen csökkenthetjük a veszteségeket. Nem csak az anyagi kár enyhítéséről van szó, hanem arról is, hogy biztonságban tudjuk otthonainkat és szeretteinket.
Tekintse meg korábbi, a témához kapcsolódó cikkünket a vagyonbiztosítások (vállalkozásoknak, cégeknek) vonatkozásában is:
Amikor az időjárás üzleti kockázattá válik
Amennyiben kárt szenvedett, vagy szeretné meglévő biztosítását felülvizsgálni, biztosítási igénye van - kattintson: Biztosítási igényem van